Perfumeria ZZ

Partner perfumerii QUALITY

Oferta ekskluzywna

Francuski projektant biżuterii Olivier Durbano swoją pasję do pięknych kamieni przekłada na język perfum. Z wykształcenia jest architektem. Być może dlatego projektowane przez niego naszyjniki są bardzo śmiałe, przestrzenne i masywne. Często używa surowych i nieoszlifowanych kamieni. Każdy naszyjnik powstaje tylko w jednym egzemplarzu.

Perfumy podobnie jak kamienie od zawsze towarzyszyły człowiekowi, który obok piękna widział w nich także łącznik z sacrum, z tym co transcendentne i nadprzyrodzone. Zdaniem Oliviera Durbano minerał i zapach opowiadają tę sama historię. Tak powstał pomysł kolekcji Parfums de Pierres Poéms, zapachów opowiadających o kamieniach.

Każdego roku Olivier tworzy nowy zapach. Jego rodzina pochodzi z Grasse, więc wrażliwość na zapachy ma we krwi. Proste buteleczki pakuje w zaszywane woreczki używane przez francuskich jubilerów. Na flakonach nie widnieją nazwy zapachów. Zawartość zdradza kolor wód perfumowanych oraz drobne kulki kamienia, któremu dedykowany jest zapach: Cristal de Roche (Rock Crystal / Górski Kryształ), Améthyste (Amethyst / Ametyst), Tourmaline Noire (Black Tourmaline / Czarny Turmalin, Jade (Nefryt), Turquoise (Turkus)...

 

 

Black Tourmaline EDP

Swój trzeci zapach Olivier Durbano poświęcił czarnemu turmalinowi. Nazwa tego minerału pochodzi od syngaleskiego słowa turmali określającego zdolność do przyciągania, po podgrzaniu, popiołu z ognia. Kamień ten łatwo elektryzuje, przyciąga kurz i skrawki papieru. To podobnie jak Cristal de Roche [Rock Crystal] zapach kadzidlany, choć zawarte w nim kadzidło nie wznosi się ku niebu, ale raczej stapia z ziemią. To już nie zapach świątyni, ale smolisty dym jesiennego ogniska pełen liści i mokrych gałęzi.

Skład:
nuty głowy: kardanom, kolendra, kmin (kumin), kadzidło (olibanum), pieprz
nuty serca: oud (drzewo aloesowe, drzewo agarowe), palone drewno, skóra, szlachetne drzewa
nuty bazy: piżmo, ambra, mech, paczula

Rodzina zapachowa: orientalno-drzewna

Nos: Olivier Durbano

Data powstania: 2007

 

Cristal de Roche EDP

Cristal de Roche - pierwszy zapach kolekcji Parfums de Pierres Poéms dedykuje mitowi górskiego kryształu i magicznej aurze, którą tworzy kadzidło.
Przed wiekami sądzono, że górski kryształ to lód, który za sprawą bogów nie może się roztopić. Stąd też greckie słowo krustallos czyli lód. Ukształtowała się osobliwa więź między człowiekiem a tym minerałem. Uważano go za łącznik między człowiekiem a naturą i Bogiem. Symbolizował czystość umysłu, duszy i ciała.
Kadzidło było używane od wielu tysięcy lat, jako niebiański zapach spokoju ducha. Smugi kadzidlanego dymu niosły z ziemi do nieba modlitwy śmiertelników. Były łącznikiem tych dwóch światów. Oczyszczały ducha kierując go w stronę boskości.

Skład:
nuty głowy: kwiat pomarańczy, pieprz, kolendra, kardanom, kmin (kumin)
nuty serca: kadzidło (olibanum), benzoes, mirra, czystek (labdanum)
nuty bazy: drzewo sandałowe, cedr, wetiwer, nieśmiertelnik (kocanka), mech dębowy, piżmo

Rodzina zapachowa: orientalna

Nos: Olivier Durbano

Data powstania: 2005

 

Heliotrope EDP
Francuski projektant biżuterii i perfumiarz Olivier Durbano stworzył ósmy zapach z kolekcji Parfums de Pierres Poèmes inspirowany kamieniem heliotropu. Tradycyjnie mamy do czynienia z zapachem kadzidlanym, który tym razem jest elegancki i nienarzucający się, a zarazem bardzo trwały.
Heliotrop jest odmianą chalcedonu o ciemnozielonej barwie z czerwonymi plamkami tlenków żelaza. Przypominały one krople krwi, dlatego kamień nazywano niekiedy krwawnikiem. Zanurzony w wodzie daje podczas obracania czerwone refleksy, co zainspirowało powstanie nazwy: połączenie greckich słów helios (słońce) oraz tropein (zmierzać w kierunku).
Olivier jak zawsze zgłębił symbolikę minerału. Przez trzy stulecia używali go magowie starożytnego Babilonu. Służył kapłanom do wyjaśnienia przepowiedni i ochrony przed wrogami. W Egipcie otwierano nim drzwi, zrywano więzy i burzono kamienne mury, a także wykorzystywano do przezwyciężania obaw i wątpliwości. W świecie Azteków używano heliotropu do regulowania przepływu krwi. Nawet dzisiaj w pewnych regionach Indii sproszkowany heliotrop jest używany jako lekarstwo. W średniowiecznej Europie wierzono, że heliotrop czyni niewidzialnym, wywołuje burze i pioruny, zmienia kolor słońca.
Heliotrop to już ósmy zapach w starannie tworzonej kolekcja Oliviera Durbano. Ósemka jest powszechnie uznawana za numer kosmicznej równowagi, numer totalny i symbol nieskończoności, którym w matematyce jest zresztą pozioma 8. Czerwień jest kolorem narodzin, życia i śmierci. Jest siłą sprawczą, życiodajną iskrą między ziemią a niebem.
Skład:
nuty głowy: żywica elemi, kadzidło (olibanum), imbir, czerwona mandarynka, ostra papryka (pieprz cayenne), dzięgiel
nuty serca: szafran, magnolia, cypriol (nagarmota, indyjski papirus), heliotrop
nuty bazy: mirra, cedr, sandałowiec, piżmo, ambra, żywica benzoesowa
Rodzina zapachowa: orientalna
Nos: Olivier Durbano
Data powstania: 2012